Ponad 30 młodych delegatów z różnych części Inspektorii Pilskiej Zgromadzenia Salezjańskiego wzięło udział w II Kapitule Młodych. To wydarzenie poprzedzające XV Kapitułę Inspektorialną odbyło się pod hasłem „Razem spełniamy sen” i miało na celu zaproszenie młodzieży do współodpowiedzialności za rozwój i realizację charyzmatu salezjańskiego. Naszą wspólnotę na tym wydarzeniu reprezentował Krzysztof.
Kapituła odbyła się w Lądzie od 28 do 30 grudnia 2023 roku. Rozpoczęła ją pieśń wzywająca obecności Ducha Świętego i modlitwa, którą poprowadził ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB, delegat ds. duszpasterstwa młodzieżowego. Kolejne chwile to intensywna integracja i przygotowanie do Eucharystii. Przewodniczył jej ks. Inspektor Tadeusz Itrych SDB. W homilii położył szczególny akcent na rolę świadectwa w życiu chrześcijanina. – Ks. Bosko jest ojcem charyzmatu salezjańskiego. Kierowała nim w pełni troska i miłość do Boga i człowieka. Jeżeli my, salezjanie, Rodzina Salezjańska, młodzież salezjańska mówimy, że mamy z nim współuczestnictwo, a więc próbujmy żyć i dzielić się charyzmatem salezjańskim, a czynimy co innego, kłamiemy – tak mówił ks. Inspektor, parafrazując List św. Jana.
Czas wytężonej pracy
Po spotkaniu z Jezusem w Eucharystii rozpoczął się czas wytężonej pracy. I tak naprawdę trwał aż do sobotniego przedpołudnia. Pierwszym akcentem było przygotowanie syntezy inspektorialnej na Salezjański Synod Młodzieży, który odbędzie się w sierpniu 2024 roku na Colle Don Bosco. – Pytania są zbyt ogólne, trudno mówić o konkretach – dało się słyszeć pośród dyskretnych rozmów. Jednak rezultat dyskusji prowadzonej przez młodzież, a której przysłuchiwało się kilku salezjanów obecnych na Kapitule i kilku łączących się zdalnie, wydaje się być zaskakująco dobry.
Kolejne kroki to już praca nad samymi zagadnieniami kapitulnym. Kilka słów wprowadzenia w metodologię, prezentacja stanu duszpasterstwa młodzieżowego Inspektorii Pilskiej i podział na komisje. Pracowano w pięciu grupach: ds. Liturgicznej Służby Ołtarza (liderem był Antoni Tomaszewski z Bydgoszczy), ds. Oratoriów (liderką była Ewa Budny z Bydgoszczy), ds. szkół (liderką była Karolina Kosiedowska z Rumi), ds. Ruchu Światło-Życie (liderką byłą Julia Ilcewicz ze Szczecina) i ds. przyszłości salezjanów i charyzmatu salezjańskiego (liderką była Gabriela Gos z Gryfina). Każda z grup otrzymała swój materiał do opracowania. Ważną rolę pełnił powołany Sekretariat Kapituły Młodych. Gabriela Gos tak opisuje pracę tej ważnej komórki: – Pierwszego dnia Kapituły Młodych sekretariat opracowywał pytanie na temat przyszłości salezjanów i charyzmatu ks. Bosko. Następnie, po wysłuchaniu relacji każdej z Komisji, opracowywał roboczy dokument końcowy, który następnie był prezentowany i redagowany na forum Kapituły.
Spełniamy sen w Rodzinie Salezjańskiej
Ważnymi momentami, które służyły poznaniu Rodziny Salezjańskiej były spotkania z gośćmi. Grupę Byłych Wychowanków Salezjańskich reprezentował Tomasz Krzyżaniak z Poznania, związany z Salezjańskimi Wspólnotami Ewangelizacyjnymi i Salezjańską Pielgrzymką Rodzin. Jak sam zaznaczał, nie czuje się byłym wychowankiem ks. Bosko, lecz obecnym. Jego wystąpienie tchnęło dużo nadziei na przyszłość w kontekście wspólnoty BWS. Głosem Salezjanów Współpracowników była Dorota Górniak z Lądu. Pokazywała jak praktycznie żyć duchem ks. Bosko dla dobra dzieci i młodzieży, ale też własnej relacji z Bogiem. Pokreśliła rolę zaangażowania i determinacji. O wolontariacie misyjnym opowiadała Milena Kowalik, która w tym roku wróciła z dwumiesięcznego wolontariatu na Madagaskarze. Była też jedną z pięciorga uczestników obu Kapituł. – Na poprzedniej Kapitule metodologia była inna. Nie byliśmy podzieleni na sektory. Tegoroczny podział na komisje sprawdził się – tak porównuje oba wydarzenia. Swój film wysłały także Ochotniczki ks. Bosko, w którym prezentowały swoją gałąź Rodziny Salezjańskiej.
W Kapitule uczestniczyli salezjanie i salezjanki. Odpowiedzialna za duszpasterstwo młodzieżowe w Inspektorii Wrocławskiej, s. Magdalena Baczyńska FMA, przedstawiła charyzmat sióstr, a także służyła cennymi radami i spostrzeżeniami. Ks. Grzegorz Chmieliński SDB mówił o swoim świadectwie bycia salezjaninem. Nad całością czuwał ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB, wspierany przez ks. Damiana Okroja SDB, ks. Andrzeja Wasia SDB i ks. Dominika Iwańskiego SDB.
Spotkanie zakończyło się prezentacją dokumentu końcowego i wskazówek dla poszczególnych sektorów. Wydaje się, że II Kapituła Młodych była nie tyle mocnym impulsem, ale wartościową inspiracją, która wskazała cenne wnioski. Oby tak było. Bo przecież „Razem spełniamy sen”.